Rečníci
Stručné vizitky hostí, ktorí vystúpia na PyCon SK 2016.
Claus Aichinger (AT)
S Python pracuje denne v Rakúskom technologickom inštitúte, kde rieši výskumné otázky v oblasti analýzy dát a štatistických modelov. Kým sa stal fanúšikom Pythonu, bol nadšeným užívateľom MATLABu. Avšak Python nie je len určený na učenie a programovanie, ale je to aj skutočne kvalitný nástroj na riešenie vedeckých otázok. Musel sa však vysporiadať s problémami, na ktoré narazí užívateľ v snahe vytvoriť nové a komplexné prostredie. Preto sa rád podelí o skúsenosti s každým, kto sa zaujíma o "výpočtové veci".
Tibor Arpáš (SK)
Programátor na voľnej nohe s 10-ročnými skúsenosťami s tvorbou firemných aplikácií (enterprise software). Aktuálne zamestnáva subdodávateľov a poskytuje outsourcing malých vývojárskych tímov.
Jazyk Python objavil v roku 2008 a odvtedy je to jeho primárny programovací jazyk. Zaujíma sa aj o softvérový crowdfunding.
Má rád outdoorové športy, obľubuje lietanie bez motora (plachtenie).
Jesús Cea Avión (ES)
Telekomunikačný inžinier, od roku 1996 aj milovník Pythonu. Vývojar jadra od roku 2008, konzultant od roku 2012. Zakladateľ pythonových používateľských skupín v Madride a Vigu a španielskej Python asociácie. Medzi jeho záľuby patrí Python (samozrejme), bezpečnosť a všetko zaujímavé, vrátane podcastov a geocachingu.
Miroslav Beka (SK)
Vyštudoval aplikovanú informatiku na FMFI UK. Pythonom si pomohol pri písaní diplomovej práce a bolo to prvé stretnutie s vývojom väčšej aplikácie. Po škole pracoval ako web developer v holandskom startupe, kde nazbieral množstvo skúseností s Ruby on Rails a JavaScriptom. Po tejto skúsenosti nastúpil do ESETu ako test automation engineer, kde sa venoval automatizácií testovania pomocou robot frameworku. Po pár rokoch opäť zmenil zamestnanie a zamieril do firmy Kistler.
Petra Cross (USA)
Petra je senior software developer v Google v San Francisco. Počas takmer 11 rokov v Google pracovala na vyhľadávaní, Gmail frontende, jej súčasný projekt je Android Pay. Petra miluje programovanie, fototografovanie a výrobu StopMotion videa (je stopmotionista.com) a cestovanie.
Bjarni Runar Einarsson (IS)
Vývojár slobodného softvéru a administrátor z Islandu. Programuje od polovice 90. rokov, šesť rokov venoval boju so spamom a vírusmi a tri roky tímu, ktorý garantoval spoľahlivosť webu Google. Po celý čas je slobodný softvér a digitálna sloboda Bjarniho veľká záľuba. Za svoje zásluhy získal v roku 2010 cenu Nordic Free Software. Od roku 2009 pracuje na plný úväzok ako vývojár na projektoch PageKite a MailePile.
Michal Kaukič (SK)
Učí (a učí sa) štyri desaťročia, väčšinou v Žiline. Od 1994 mu stačí Linux, cez Pascal a C sa dostal k Pythonu, ktorému teraz málokedy dáva košom. Mal by byť matematik, ale krásu rád objavuje aj v rozmýšľaní, kreslení si a hraní sa s počítačmi.
Büşra Köken (TR)
Büsra pracuje pre Ericsson R&D v Budapešti ako Cloud System Engineer. Zaujíma sa o back-end development, cloud, big data a nové technológie. Má skúsenosti s Pythonom, OpenStack, Zabbix, Rsyslog, a Ansible. Je veľkým fanúšikom Pythonu, zakladateľka sociálneho podnikania na bikokorec.com a bloggerka. Miluje programovanie, fotenie a blogovanie.
Svetlana Margetová (SK)
Programovaniu v Pythone a Djangu sa venuje v spoločnosti Brainity, kde vyvíja najmä back-endové riešenia pre mobilné aplikácie. Vo voľnom čase sa venuje vývoju mobilných aplikácií pre platformu iOS. Má rada nové technológie, UI/UX a tendenciu optimalizovať každú úlohu a program do maximálnej miery.
Tatiana Al-Chueyr Martins (BR)
Tatiana začala programovať v roku 2002. Od vývoja lekárskych zobrazovacích aplikácií sa dostala až k odporúčacím platformám využívajúcich webovú sémantiku (väčšinou pomocou Pythonu). Pracovala pre brazílske ministerstvo vedy a technológie, aj pre najväčšiu mediálnu spoločnosť v Latinskej Amerike (Globo). Neskôr sa presťahovala do Londýna, pracuje pre Education First (EF), kde vyvíja vzdelávacie aplikácie.
Peter Matkovski (SK)
Peter používa Python z perspektívy útočníka pri práci etického hackera pre spoločnosť ESET. S Pythonom ako bezpečnostným nástrojom sa zoznámil pri riešení kryptografie na STU FEI a pokračoval s ním aj na pozícií analytika bezpečnostného softvéru v ESETe.
Organizuje prednášky pre širokú verejnosť o praktickej bezpečnosti a šifrovaní s názvom Cryptoparty v bratislavskom hackerspace Progressbar.
Andrej Mošať (SK)
Andrej sa venuje výskumu a vývoju ergonomických zariadení, ktoré monitorujú zdravotný stav ľudského organizmu pomocou svetla, chemických reakcií a elektriny. Nástroje vytvára s tímom mladých ľudí v elektronickom a chemickom laboratóriu. Okrem iného vytvoril spektrometer, ktorý sa dostal na obežnú dráhu z medzinárodnej vesmírnej stanice. Jedným z najuniverzálnejších nástrojov je micropython, operačný systém pre mikrokontrolery, ktoré sa dnes používajú od kávovarov až po rakety a planetárne roboty. Jeho snom je vytvoriť medický trikorder pre prvého astronauta pristávajúceho na Marse.
Daniele Procida (UK)
Daniele bol organizátorom Django víkendu v Cardiffe, členom organizačnej komisie DjangoCon Europe 2014 a v roku 2015 aj jej predsedom. Bol i jedným z hlavných organizátorov Python Namibia 2015, prvej Python konferencie v Namíbií. Je vývojárom jadra v Django projekte, pracuje pre Divio na Django CMS, Aldryn a ďalších zábavných Django projektoch.
Matúš Rehák (SK)
Matúš je PhD študent na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave. Venuje sa skúmaniu kvantových javov v mezoskopických štruktúrach vysokofrekvenčnými metódami pri milikelvinových tepolotách. Python používa v laboratóriách na všetko, čo ako fyzik potrebuje: komunikáciu s meracími prístrojmi, zber a vyhodnocovanie dát, simulácie.
Tomáš Sirný (SK)
Back-end programátor so záujmom o big data a machine learning, ktorého ďalšou métou je data science. Python a Django používa pri vývoji webových služieb a ich back-endových častí už viac ako päť rokov. Postupom času sa dostal aj k spracovávaniu a ukladaniu väčších dát.
Začalo to použitím Elasticsearch na vyhľadávanie vo filmovej databáze a neskôr v iných typoch dát. Využíva Hadoop a Spark pri vývoji produktov pre klientov v rámci firmy Exponea.
Jakub Ševcech (SK)
Jakub je PhD študent na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave, kde získal aj svoj inžiniersky titul v odbore Softvérové inžinierstvo. V súčasnosti vyučuje kurz Funkcionálneho a logického programovania. Užíval si spoluprácu na startupe Sli.do. Profesionálne sa zaujíma o analýzu dát, data science, spracovanie Big Data a strojové učenie. V súkromí o turistiku, cestovanie a cyklistiku.
Andrea Šteňová (SK)
Andrea sa venuje vývoju serverových aplikácií od roku 2012. Pochádza z IT rodiny a aj vďaka tomu sa vybrala touto cestou. Neznáša zlý kód a zastaralé technológie. Spoluorganizuje stretnutia bratislavského Scala meetupu.
Martina Šturdíková (SK)
Martina je softvérovou inžinierkou s viac ako 10-ročnou praxou pri vyvíjaní enterprise-level softvéru. Posledné štyri roky pracuje ako vývojárka pre JP Morgan Chase, kde využíva Python na tvorbu systémov a aplikácií, ktoré umožňujú exekúciu obchodov, analýzu cien a obchodného rizika. Martininou túžbou je posilniť zastúpenie žien v technologických pozíciách a inšpirovať dievčatá k vstúpu do sveta IT. Je členkou poradného výboru Aj Ty v IT. Pridala sa k iniciatíve, ktorá podporuje na ceste za informatikou práve dievčatá a vyvracia skreslené predstavy o IT branži na Slovensku.
Nicholas H. Tollervey (UK)
Nicholas študoval klasickú hudbu, absolvoval filozofiu, je učiteľom, spisovateľom aj vývojárom softvéru. Spolupracuje s nadáciou Python Software Foundation, od ktorej získal ocenenie komunity za prácu v oblasti vzdelávania. Je jednoducho taký ako táto biografia: stručný, čestný a plný užitočných informácií.
Johannes Wachs (DE)
Johannes je doktorand v Centre pre sieťové vedy na Stredoeurópskej univerzite. Spolupracuje s Centrom pre výskum korupcie v Budapešti, neziskovou organizáciou, ktorá používa dátovo riadené metódy vyšetrovania korupčných rizík vo vláde. Vedecké poznatky o sieťach využil ako poradca pre Boneweaver, radí firmám v oblasti internej komunikácie a spolupráce. Python je jeho preferovaný ekosystém pri všetkých týchto úlohách.